Edge, 3G, H, H+

Edge, 3G, H, H+

Eğer telefonumuzun “Mobil Veri” kullanımı açıksa, üst kısmda telefonun ne kadar çektiğini gösteren çubukların yanında E, 3G, H ve H+ gibi bir karakterin olduğunu görürüz. Peki bu karakterin anlamı nedir?

Mobil Şebeke Modları

Sembol Servis Generasyon İndirme Hızı hurriyet.com Açma Süresi
G GPRS 2G 0.1Mb/s 8 dakika
E Edge 2.5G 0.4Mb/s 2 dakika
3G 3G 3G 2Mb/s 24 saniye
H HSDPA 3.5G 7.2Mb/s Yaklaşık 7 saniye
H+ HSDPA+ 3.75G 21Mb/s Yaklaşık 2 saniye
4G 4G 4G 100Mb/s 0.4 saniye

Bu hızlar teorik hızlardır ve gerçek kullanımda bu hızlara çoğu zaman yaklaşamazsınız bile. Açma süresi hesabı yapılırken, Hüriyet’in ana sayfasının tüm reklam ve resimler ile birlikte yaklaşık 6MB’lık bir veri gerektirdiği hesaplanmıştır. Google’ın arama sayfası gibi metin olarak zengin fakat resim içermeyen bir site ise çok daha az veri gerektirecektir.

Şu konu da unutulmaması gerekiyor, daha hızlı şebekeler genellikle daha fazla pil tüketimine sebeb olacaktır. Örneğin telefonunuzun şebeke seçimini WCDMA (3G)’den GSM (Edge)’e getirirseniz pil kulanımınızın farkedilebilir bir oranda azaldığını görebilirsiniz.

Bir başka konuda telefonunuzun bulunduğunuz konudan hangi şebekeyi daha iyi çektiği ile ilgili. Örneğin bulunduğunuz konumda 3G şebekesi az çekiyorsa telefonunuz sürekli olarak E ve 3G modları arasında gidip gelecektir bu da fazla pil kullanımına neden olabilir.