Kopyala Yapıştır

Kopyala Yapıştır

Uygulamalar arasında metin transfer etmek herzaman ihtiyaç duyulan en temel özelliklerden birisidir. Bu özellik günümüzde oldukca standard olsa da neredeyse bütün mobil platformların ilk versiyonlarında bu özellik yoktu.

Seçme ve Kopyalama İşlemi
Yapıştırma İşlemi

Kopyala yapıştır işlemi için öncellikle kopyalamak istediğimiz metnin herhangi bir kelimesine parmağımız bir süre basılı tutuyoruz. Bu işlemin ardından Android bize o kelimenin seçili olduğu bir metin bloğunu farklı bir arka plan rengi ile göstermeye başlayacak ve bu işaretli metin bloğunun her iki tarafında iki adet işaret kutusu olacaktır. Bu soldaki veya sağdaki işaret kutularınını parmağımız ile tutup sağa veya sola kaydırarak işaretli bloğun büyüklüğünü ve yerini değiştirebiliriz.

Metnin İşaretlenmesi ve Kopyalanması

Daha sonra üst tarafta bu seçtiğimiz metin bloğu ile ilgili yapabileceğimiz aksiyonları gösteren düğmeler görünecektir.

Seçili Metin ile Yapılabilecek İşlemler

Aşağıdaki tabloda yukarıda gösterilen her bir sembolün ne yaptığını göstermektedir. Görülebileceği gibi seçili metin ile ilgili olarak kopyalama dışında farklı işlemler de yapılabilmektedir.

Sembol İşlevi
Seçimi sıfırlar ve düğmeleri kapatır.
Seçili metni uygulamadaki bütün metni içerecek şekilde genişletir.
Seçili metni kopyalar. Bizim yazımız kopyalama üzerine olduğu için bu seçeneği seçiyoruz.
Seçili metni başka programlar ile paylaşır. Aslında bu kopya yapıştır'ın farklı bir şekli olarak düşünülebilir. Bu seçeneği seçtiğinizde metni kabul edebilecek bütün programların listesi çıkacaktır. Buradan istediginiz programı seçip seçili metni o programa gönderebilirsiniz.
Seçili metni Google'da aratır.

Android ile ilgili her ekran görüntüsünde belirttiğimiz gibi gerçek semboller, yerleri hatta kullanıma sunulan aksiyonlar cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Yukarıdaki ekran görüntüleri Android 4.4.2 versiyonu yüklü, Samsung Galaxy Note 3 cihazdan alınmıştır. Aşağıdaki ekran görüntüsü farklı bir android cihazda farklı bir uygulamada alınmıştır aittir.

Farklı cihaza ait aksiyon menüsü

Burada yukarıda görünmeyen iki adet işlem daha görünmektedir. Bu işlemlerin fonksiyonları aşağıdaki tabloda anlatılmaktadır.

Sembol İşlevi
Seçili metni panoya kopyalayıp, mevcut uygulamadan siler. Bu işlem sadece metnin silinebildiği, SMS vb. uygulamalarda çıkar. Web sayfaları veya elektronik kitaplar gibi sabit metinli yerlerde çalışmaz.
Daha önceden kopyalanmış olan metni yapıştırır. Bu işlem sadece panoya kopyalanmış metin olduğu ve metnin değiştirilmesine izin veren uygulamalarda çıkar (Kesme işleminde anlatıldığı gibi). Yukarıdaki anlatılan adım 4 bu düğme kullanılarak da yapılabilir.

Aşağıdaki video da, Android Web Trayıcısından “Dillerini” ile başlayan bir cümlenin SMS uygulamasına kopyala yapıştır yöntemi ile aktarılmasını izleyebilirsiniz. Video üzerindeki kırmızı halkalar ekran üzerinde parmağımız ile bastığımız veya basılı tutuğumuz noktaları göstermektedir.

Copy Paste in Android from Android Kullanımı on Vimeo.