Android'de

Android'de "Advanced Task Killer" vb. Görev Yöneticilerini Neden KullanmaMAnız gerekir?

Evet yanlış okumadınız, kesinlikle kullanmayın. Android, windows gibi masa üstü işletim sistemlerinden oldukca farklıdır. Siz uygulamaları kendiniz kapatsanız da, veya bir görev yöneticisi otomatik kapatsa da Android bu uygulamaları tekrar hafızaya yükleyecektir. Dikkat ederseniz hafızaya yükleyecektir diyorum, çalıştıracaktır demiyorum. “Adavanced Task Killer” gibi uygulamalar arka plandaki uygulamaları sürekli öldürerek aslında Android’in onlari tekrar hafızaya yüklemesine neden oluyor, daha sonra tekrar öldürülüyor ve Android tekrar yüklüyor. Bu böyle devam edip gidiyor, dolayısı ile telefonunuz sürekli olarak çalışmış oluyor. Yani size faydası olmadığı gibi zararı oluyoor. Ayrıca bu tarz uygulamalar alarm uygulamasını da öldürüp alarmın çalmamasına neden olabiliyorlar. Eğer uygulamaların arka planda olmasından dolayı bellek yetmeyecek diye düşünüyorsanız veya bir program ile baktığınızda bellek miktarını azalmış görüyorsanız yine de uygulamaları elle kapatmanıza gerek yoktur, Android bunu kendisi yapacaktır, yani bellek dolduğu zaman o anda kullandığınız uygulamanın bellek ihtiyacı olursa arka plandaki uygulamaların bazılarını zaten kendisi kapatacaktır

Peki Android neden uygulamaları sürekli olarak hafızaya yüklüyor? Aslında bu uygulamaların hafızaya yüklenmiş ve arka planda hazır bekliyor olmaları güzel bir özellik. Uygulamaya geçtiğiniz anda hazır sizi bekliyor olacak ve sıfırdan tekrar yüklenmesine gerek olmayacak. Bir başka deyişle hızlı bir şekilde uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Peki uygulamanın arka planda beklemesinin hiçbir zararı yokmudur? Uygulama düzgün yazılmışsa yoktur. Ama uygulama düzgün yazılmamış bir uygulama ise arka planda sürekli çalışıp sistemi yavaşlatıp pil kullanımını arttırabilir. Ama uygulamayı otomatik olarak kapatmak yada sürekli elle kapatmak buna bir çözüm değildir, çünkü dediğim gibi siz kapatsanız bile Android tekrar çalıştıracaktır. O nedenle bu tarz uygulamaları tesbit edip telefonunuzdan kaldırmanız gerekiyor. Bu uygulamaları tespit etmek için ![Android’de Pil Kullanım Bilgilerinin Kontrolü] başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir uygulamayı öldürmek tek bir durumda faydalıdir, bunun içinde zaten Android kendi içinde uygulamaları sonlandırma yeteneğine sahiptir. Eğer uygulamadaki bir hatadan dolayı takılmış bir uygulama varsa (hiçbir şey yapmadan öylece bekliyorsa) ve bu uygulamayı tekrar başlatmak isterseniz bunu da yine herhangi extra bir program kullanmadan yapabilirsiniz. Bunun için Android cihazınızdaki menü (Samsung’larda ortadaki tuş) bir kaç saniye basmanız açılan listeden ilgili programı bulup parmağınızla sağa yada sola doğru itmeniz yeterli, uygulama kapatılacaktır. Sizin telefonunuzda görev yöneticisi farklı görünebilir ama temel olarak aşağıdaki gibi açık olan uygulamaların listesini gösterecektir.

Android Görev Yöneticisi