Samsung Android Telefonlarda İstenemeyen (SPAM) SMS'lerin Engellenmesi

Samsung Android Telefonlarda İstenemeyen (SPAM) SMS'lerin Engellenmesi

Samsung marka Android telefonlarında gelen SMS uygulaması (Messages) iki şekilde SMS filtrelemesi yapabilmektedir:

  • Mesajı gönderen numaraya göre
  • Mesajın içinde geçen ifadelere göre

SMS’i Gönderen Numaraya Göre Filtreleme

Bu yöntemin iki dezavantajı var. Birincisi SMS gönderenler sürekli olarak numaralarını değiştirebildikleri için çok etkin olmamaktadır. Ama firmalar dışında belirli kişilerden gelen mesajları engellemek için etkin yöntem olabilir, örneğin artık görüşmek itemediğiniz bir arkadaşınız. Diğer bir dezavantajı da bazı firmalar normal telefon numaraları yerine SMS’leri LIMANGO gibi yazı şeklinde numaralardan gönderebilmektedir. Bu özellik bu şekilde adreslerden gelen SMS’ler için çalışmamakta ve “Yanlış Telefon Numarası” benzeri bir hata mesajı vermektedir.

Engelli SMS numarası listesine yeni bir numarayı iki şekilde ekleyebilirsiniz. Birincisi gelen mesajlar listesindeki bir istenmeyen SMS’in üzerine bir süre basılı tuttuktan sonra çıkan menüden “Spam numaralarına ekle” seçeneği ile. Size bir kez daha emin olup olmadıgınız sorulacaktır ve “Tamam”a basarak numarayı spam numaraları arasına ekleyebilirsiniz.

Spam Telefon Numarası Ekleme

İkinci yöntem için Messages (Mesajlar) uygulamasının “Ayarlar” menüsünden (telefonun önünde, size göre sol tarafdaki tuş) “Daha fazla” segmesini seçtikten sonra, listenin en altlarında olan “Spam numaralarına ekle” seçeneğidir. Bu seçeneği seçtiğinizde açılacak olan yeni ekranda sağ üst köşedeki “+” sembolüne basarak açılan ekranda “Numara:” alanına istediğiniz telefon numarasını girebilirsiniz, yada hemen yanında bulunan düğmeye basarak “Telefon Rehberi”nizdeki kişilerden birisini de şeçebilirsiniz.

Spam Telefon Numarası Ekleme

Burada “Eşleşme kriterleri” başlıgı altında bulunan aşağıdaki seçenekleri kullanarak tek bir numara yerine bir seferde birden fazla birbiri ile ilgili bütün numaraları engelleyebilirsiniz. Örneğin Digitürk’den gelen bütün SMS’leri gönderen telefon numaralarının ilk rakamları ortaksa bu menü ile “İlk rakamı” seçeneğini seçerek ve üstedki numara alanına sadece bu ortak kısmı girerek bütün telefon numaralarını engelleyebilirsiniz.

Spam Telefon Numarası Ekleme

Engellediğiniz bir telefon numarasını listeden silmek için üstüne bir müddet basılı tutarsanız açılan menüden “Sil” seçeneğini seçebilirsiniz.

Spam Telefon Numarası Ekleme

SMS’in İçindeki Kelimelere Göre Filtreleme

Diger bir istenmeyen SMS filtreleme yöntemi de SMS’in metninde geçen kelimelere göre filtreleme yöntemidir. Bu yöntem oldukca etkindir ve spam SMS gönderenler numaralarını değiştirseler bile etkin olarak çalışacaktır. Bu yöntemin tek dezavantajı bazen normal mesajları da SPAM olarak filtrelemesidir. Bunun için seçtiğiniz kelimeler konusunda dikkatli olmanız gerekir. Örneğin kredi kelimesini SPAM olarak eklerseniz kredi kartınız ile ilgili SMS’lerde SPAM olarak filtrelenebilir. Bu tarz durumlara karşı arada sırada filtrelenmiş SMS listesine hızlıca bir göz gezdirmek faydalı olabilir.

Bu yöntemin uygulanışıda diğer yönteme oldukca benzer, tek farkı burada telefon numarası yerine kelime ekliyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsü benim kendi SPAM filtrem. Sizde kendinize göre bir filtre hazırlayabilirsiniz yada hızlı bir başlangıç için benim aşağıda verdiğim kelimeleri kullanabilirsiniz.

Spam Ifadeleri

Spam İfadeler Spam İfadeler Spam İfadeler Spam İfadeler Spam İfadeler
bedava kacirmayin kaçırmayın indirim kampanya
dominos l.caesars avea Turkcell vodafone
digiturk digitürk bonus fırsat alanya
otel size özel arayınız arayiniz opet
hersey dahil herşey dahil orta boy hemen ara adiniza tanimlanan
adınıza tanımlanan pizzalardan pizza yeni sezon cazip
vatan saat kazandınız kazandiniz

Listeye yeni bir kelime eklemek için sağ üst kösede görünen + işaretine basarak aşağıdaki ekranı açıyoruz ve eklemek istedigimiz kelimeyi girip kaydediyoruz. Herzamanki gibi bir kelimeyi silmek istersek de üzerine bir süre basılı tutup açılan menüden sil seçeneğini seçiyoruz.

Spam Ifadeleri

Spam Ifadeleri

Daha önce bahsettiğim gibi içinde bu kelimeler geçen fakat gerçekte spam olmayan mesajlarda yanlışlıkla filtrelenebilir, bu nedenle zaman zaman filtrelenmiş mesajlar listesine hızlı bir şekilde göz atmanızı öneririm. Özellikle banka isimlerini eklerseniz bankacılık işlemleri için gönderilen SMS’ler yanlışlıkla filtrelenebilir.

Filtrelenmiş mesajlar listesi için SMS/Messages uygulamasında gelen mesajların göründüğü ekranda Menü düğmesine basıp açılan menüden “Spam mesajları” seçeneğini seçerseniz o ana kadar gelmiş olan tüm SPAM mesajları görüp hepsini silebilirsiniz.

Spam Telefon Numarası Ekleme