Samsung Galaxy Note 3 ve Note 4 Arasındaki Temel Farklar

Samsung Galaxy Note 3 ve Note 4 Arasındaki Temel Farklar

Samsung Note serisinin 4. nesil cihazını çıkardı peki Note 3 sahipleri için Note 4 e geçmeye değer mi? Yada daha ucuza Note 3 almak mı daha doğru bir seçim olur yoksa daha yeni olan Note 4 almak mı?

Note 4 ve Note 3’ün farkı çok fazla değil. Bir çok kullanıcı aradaki farklar günlük kullanımda farkedilmeyebilir bile. Şimdi bu farkların tek tek üzerinden geçelim.

Ekran

Note 4 ün ekranı 515ppi Super AMOLED teknolojisi, Note 3 ün ekranı 388ppi ve yine Super AMOLED. Bu da Note 4 ün ekranında renkler daha keskin ve metinler daha net demek. Ama bu netlik iki cihazı yan yana koymadığınız sürece farkedebileceğiniz kadar fazla değil. Belki bir çok kişi yan yana dursalarda şu daha kaliteli diye aradaki farkı söyleyemez.

İşlemci

Note 4 aynı işlemci sınıfının biraz daha hızlı versiyonunu kullanıyor ama aradaki fark yine gözle farkedebileceğiniz bir fark değil. Hatta işlemciler arasındaki fark ekranlar arasındaki farkdan bile daha önemsiz.

Kamera

Bizce iki cihaz arasındaki en önemli fark kameraları. Note 4 ün arka kamerası daha yüksek çözünürlüklü fakat daha da önemlisi OIS (Optik görüntü sabitleme) teknolojisine sahip. Yani çekim sırasında elinizin ani hareketi veya titremesi gibi bir nedenden dolayı resmin bulanık çıkma olasılığı çok daha az. Note 4 ün ön kamerası da çözünürlük olarak daha iyi ama daha da önemlisi daha geniş açılı bir lensi var. Bu da çektiği resimlerde daha büyük bir alanı gösteriyor demek. Kalabalık selfie’ler çeken kişiler için büyük bir avantaj. GSMArena’nın sayfasından Note 3, Note 4 ve Iphone 6 Plus’ın kamerası ile çekilmiş test görüntülerini kendiniz inceleyebilirsiniz.

Pil ve Dosya Aktarma

İki cihazda pil kapasitesi olarak aynı sayılır. Ama kullanım olarak iki tane ciddi fark var. Note 4’ün pili hızlı şarj olma özelliğine sahip. Yarım saate şarj seviyesi % 50’ye çıkıyor ve 1.5 saat de tamamen şans oluyor. Ama Note 4’ün bağlantısı USB 2 yani dosyalarınızı telefon ve bilgisayar arasında aktarma süreniz Note 3’e göre farkedilir bir şekilde daha yavaş olacaktır. Note 3’de bir çok android telefona göre oldukca hızlı şarj olmaktadır, bunun en büyük nedeni bağlantısının USB 3 olmasıdır. Note 3 %100 şarj seviyesine iki buçuk saate ulaşmaktadır. Note 3 ile gelen USB 3 kablosu diğer telefonlarda kullanılan USB 2 bağlantılardan farklı olduğu için başka cihazları şarj edemezsiniz ama Note 3’ü başka cihazların USB şarj kabloları ile şarj edebilirsiniz çünkü USB 3 bağlantı noktadı USB 2 ile geriye doğru uyumludur, sadece biraz daha yavaş şarj olacaktır.

Parmak İzi Sensörü:

Samsung Apple’ın yolundan giderek Note 4’e parmak izi okuyucusu ekledi. Bu sayede cihazın ekran kilidini açmak çok daha pratik olacak. Ancak Note 4’ün parmak izi okuyucusunda Apple’ınkinden farklı olarak parmağınızı kaydırmanız gerekiyor, bu da kullanımını bir miktar zorlaştırıyor. Ayrıca bu özellik henüz 3. parti uygulamalar tarafından yeterince desdeklenmiyor. Yani Android’de parmak izi okuyuculu cihazlar çok da verimli değil.

Kalp Atışı Sensörü

Note 4’e yeni eklenen sensörlerden biriside kalp atışı sensörü. Bu sensör cihazın arkasında bulunuyor ve kalp atışlarınızı parmaklarınızdan ölçe biliyor. Sporcular ve kalp ritmi ile ilgili sorunu olanlar için gayet güzel bir özellik. Bu özellik hemen hemen başka hiçbir telefonda bulunmuyor.

Tasarım

Note 4, Note 3’e göre bir miktar daha kaliteli görünüyor, Note 3 de güzel bir cihaz fakat plastik kısımların fazlalığı ve etrafındaki aliminyum çerceve cihazı biraz ucuz gösteriyor. Note 4 de kullanılan metal çerceve cihazın çok daha kaliteli durmasını sağlamış.

Yukarıda bahsedilen özellikler dışında iki cihaz arasındaki farklar tamamen gözardı edilebilecek kadar önemsizdir. Detaylı karşılaştırma için yazının sonundaki tabloya bakabilirsiniz.

Telefon ile çok fotoğraf çekiyorsanız kesinlikle Note 4’e yönelmelisiniz. Eğer para olarak herhangi bir kısıtlamanız yoksa yine Note 4’e yönelmelisiniz. Eğer Note 3 sahibi iseniz Note 5’i beklemenizi öneririm. Kalp atış sensörü sizin için kritik ise yine tek seçeneğiniz Note 4.

Özellik Note 4 Note 3
Ebatlar (mm) 153.50 x 78.60 x 8.50 151.20 x 79.20 x 8.30
Ağırlık (g) 176.00 168.00
Pil Kapasitesi(mAh) 3220 değiştirilebilir 3200 değiştirilebilir
Ekran büyüklüğü (inches) 5.70 5.70
Çözünürlük 1440x2560 pixels, 515ppi, 16M renk, Super AMOLED 1080x1920 pixels, 388 ppi, 16M renk, Super AMOLED
İşlemci 1.9GHz 8 çekirdek veya 4 çekirdek 2.7Ghz 1.9GHz 8 çekirdek veya 4 çekirdek 2.3Ghz
RAM (Hafıza) 3GB 3GB
Depolama Alanı 32GB + Micro SD (64 GB’a kadar) 32GB + Micro SD (64 GB’a kadar)
Arka Kamera 16-megapixel (Flash var) 13-megapixel (Flash var)
Ön Kamera 3.7-megapixel (Flash yok) 2-megapixel (Flash yok)
Desdeklenen Wi-Fi standardları 802.11 a/ b/ g/ n/ ac 802.11 a/ b/ g/ n/ ac
GPS Var Var
Bluetooth Var, v 4.10 Var, v 4.00
NFC Var Var
Infrared Var Var
HDMI Yok Yok
Kulaklık 3.5mm 3.5mm
FM Radyo Yok Yok
Number of SIMs 1 1
Pusula Var Var
Yakınlık Sensörü Var Var
Hızlanma sensörü Var Var
Işık Sensörü Var Var
Gyroscope Var Var
Barometre Var Var
Sıcaklık sensörü Yok Var